Internisté z benešovské nemocnice se zdokonalovali ve využívání ultrasonografie. Kurz se pořádal na jaře přímo na oddělení
Published: 17.07.2024
Time to read: 4minutes , 650words
Author: Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Lékaři z interního oddělení benešovské nemocnice se školili koncem dubna v „Point of Care ultrasound“. Tento kurz pořádala nemocnice pro své lékaře přímo na interním oddělení. Díky tomuto kurzu budou moci lékaři pacienta vyšetřit ultrazvukem přímo na lůžku sami. Tím se zrychlí a zefektivní diagnostika pacientů. S iniciativou akreditovaného kurzu přišel primář interního oddělení MUDr. Miroslav Urbánek.
„V dnešní době již mladí lékaři, kteří jsou zařazeni do oboru vnitřní lékařství, mají tento kurz povinný. Pro všechny ostatní je dobrovolný. U nás byla velká poptávka po tom, aby lékaři mohli být nějak vzděláni v ultrasonografickém vyšetření. Rozhodl jsem se kurz uspořádat přímo u nás, aby nemuseli lékaři po jednotlivcích jezdit jinam,“ uvedl MUDr. Miroslav Urbánek.
Kurz byl dvoudenní. Záštitu převzala Česká lékařská komora a Česká společnost pro ultrazvuk v medicíně. Na kurzu rovněž participitvali jako lektoři lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (MUDr. Klára Hendrychová, Interní klinika, MUDr. Tomáš Kníže, Kardiologická klinika). Účastnilo se ho dvanáct školenců a čtyři školitelé.
Point of Care ultrasound znamená vyšetření ultrazvukem pacienta na standardním oddělení, na urgentním příjmu nebo v ambulanci. Provádí ho lékař, jenž nemá radiologickou atestaci. „Ultrazvuk je dnes velmi dostupná a rychlá metoda, lze ji kdykoli v čase zopakovat a pro pacienta nepředstavuje žádnou zátěž, je zdraví neškodný a nebolestivý. Pacient není zatížený žádnou radiací jako při rentgenu nebo CT,“ upozornil primář MUDr. Miroslav Urbánek, který byl zároveň školitelem.
Lékaři se učili nejen teorii, jak udělat pacientovi SONO, ale také si prakticky vše vyzkoušeli. K tomu byli velmi nápomocni hospitalizovaní pacienti. Vstříc vyšla i firma GE Medical Systems, od které má nemocnice nakoupené sonografické přístroje na ARO, JIP či urgentní příjem, a to tím, že zapůjčila na školení další přístroje, aby lékaři mohli být rozděleni po malých skupinkách.
Lékaři mohou lépe plánovat léčbu
Internisté tak mají v rukou nástroj, který může zrychlit a zefektivnit diagnostiku akutních stavů pacientů, mohou lépe plánovat léčbu. „Například když přijde pacient s dušností, je potřeba se rychle rozhodnout. Podíváme se, jak funguje srdce, zda jsou přítomny projevy srdečního selhání, podíváme se, jak vypadají plíce a vyloučíme nebo potvrdíme zápal plic nebo výpotek (vodu na plicích), dále vyšetříme žíly dolních končetin, takto můžeme vyloučit či potvrdit trombózu a budeme pacienta směřovat na CT k vyloučení plicní embolie. Takto můžeme i snížit například radiační zátěž našich pacientů. U selhání ledvin se dokážeme rychle zorientovat, zda pacient jenom nedostatečně pil nebo je problém přímo v ledvinách,“ vysvětlil MUDr. Miroslav Urbánek.
Další výhodou je, že si lékaři mohou ukládat obrázky i krátké video smyčky přímo do přístroje, takže i jiný lékař, který přijde poté, vidí, jak pacient vypadal, ví, co se odehrávalo, a dokáže vše porovnat v průběhu léčby. „Typicky jsou to pacienti, kteří přijdou s těžkým srdečním selháním, srdíčko správně nestahuje. My nasadíme léčbu, která podporuje stažlivost srdce, a v průběhu času se můžeme dívat, jak srdce reaguje, jestli má nebo nemá tato léčba efekt,“ doplnil MUDr. Miroslav Urbánek.
Na interním oddělení jsou dva přístroje, další na ARO, urgentním příjmu a jeden slouží pro chirurgické obory. „Dbáme na to, aby vyškolení lékaři ultrazvuk často používali, protože je nutné získat určitou rutinu. Přece jen ultrazvuk není barevné vyšetření, rozlišuje stupně šedi, a tak je potřeba se na to z tohoto úhlu pohledu dívat. Zároveň je třeba si uvědomit, že SONO vyšetření provádíme u lůžka pacienta na daném oddělení. Jsou to pacienti, kteří přijedou v akutním stavu, to znamená, že ne vždy se podaří hned vše zobrazit a ne vždy pacient toleruje polohu, kterou bychom potřebovali. Na rozdíl od expertního vyšetření, kde jsou pacienti v klidu, lékaři mají ideální podmínky,“ poznamenal Miroslav Urbánek.
Primář však upozorňuje, že toto vyšetření nenahrazuje jakékoliv jiné expertní vyšetření. Určitě nenahrazuje například vyšetření kardiologické, kdy kardiolog provádí svoje speciální echokardiologické vyšetření. Nenahrazuje ani expertní ultrazvuk břicha a další. „Jde jen o to, abychom se velmi rychle zorientovali v dané problematice, vyloučili nebo potvrdili ty nejzávažnější stavy a podle toho se dokázali rychle a efektivně rozhodnout v léčbě, co budeme s pacientem dále provádět,“ shrnul MUDr. Miroslav Urbánek.