Na naše dárce krve jsem hrdá. Pomohou vždy, když je třeba.
Published: 24.10.2024
Time to read: 4minutes , 705words
Author: Nemocnice Příbram
V příbramské nemocnici je ročně podáno 3500 jednotek krve. Zásoby krve je možné udržet jen díky pravidelným dárcům.
Příbramská nemocnice je v rámci darování krve velmi aktivní. Kromě festivalu Díky!FEST pořádá i řadu dalších projektů, aktuálně například soutěž v darování krve pro střední školy v regionu. O darování krve jako takovém i jeho zdravotních aspektech jsme si povídali s primářkou Hematologicko-transfuzního oddělení Oblastní nemocnice v Příbrami MUDr. Ivanou Haintzovou.
Hodně se mluví o tom, že počet dárců klesá. Jak je na tom příbramská nemocnice?
Naše nemocnice je na tom v celorepublikovém měřítku vcelku dobře. Je to určitě díky tomu, že děláme pravidelné kampaně a snažíme se oslovit i mladé dárce, případně i velké regionální firmy. Snažíme se především nalákat mladší dárce, protože největším problémem je stárnutí populace stávajících pravidelných dárců, kteří od 65 let již nesmějí darovat.
Proč si myslíte, že je dárců krve málo?
Je to dáno vysokou potřebou krve. Tím, jak stárne populace, tak je potřeba čím dál více transfuzí. Je to dáno tím, že se neustále zvyšuje aktivní věk dožití. Tím pádem se dostavují častěji nemoci, které vyžadují podání krve. Situaci poznamenala i epidemie koronaviru a nástup soukromých odběrových center plazmy. Také se na nějakou dobu, dle mého, vytratila taková ta společenská prestiž a sounáležitost s nemocnými, ale myslím, že se to zase maličko zlepšuje.
Víte, kolik jednotek krve se v příbramské nemocnici využije a na co nejčastěji?
Ročně se spotřebuje zhruba 3500 podaných jednotek krve. Jednotka krve je 450ml. Nejčastěji se využívá u ztrát krve, což bývá při úrazech, u komplikovaných porodů, nebo u pacientů s vředy a nádory.
Co všechno se s krví děje, než se dostane od dárce krve k potřebnému pacientovi?
Při zpracování se oddělí tekutá část krve, což je ta plazma od pevných složek, které jsou resuspendovány náhradním roztokem, což se využívá jako ta laicky známá transfuze. Plazma se pak hluboce zamrazí, ale ještě před tím jsou z ní vyšetřeny tzv. infekční markery jako je žloutenka HIV, syfilis a další závažné nemoci. Z plazmy se po zamrazení vyrábí léčiva, nebo se využívá k transfuzi i samostatně například k doplnění kolagulačních faktorů, některých bílkovin a podobně.
Podaří se při vyšetření krve u dárců odhalit právě nějaké závažné nemoci?
Naštěstí to není časté, ale bývají to neveselá zjištění. Zachytili jsme dvakrát i akutní leukémii. Nějaký závažnější problém zachytíme tak jedenkrát za dva roky. Ještě mě napadá například žloutenka typu C. Samozřejmě, že i když to není příjemné zjištění, je vždy dobré, že člověk o té nemoci ví a může co nejdříve zahájit léčbu.
Čemu přisuzujete, že příbramská nemocnice si v počtu dárců krve nevede špatně?
Každoročně pro ně pořádáme velký hudební festival v letním kině Díky!FEST, který dárci opravdu oceňují. Ta forma festivalu je mezi nimi velmi žádaná. Je to samozřejmě i zdroj nových dárců, protože jsme vždy v souvislostí s akcí zaznamenali zvýšený nárůst zájmu mezi prvodárci, nebo i u dárců, kteří do té doby darovali v okolí. Také musím říct, že jsem na naše dárce velmi hrdá, protože nám vždy pomáhají, pokud dáme najevo, že máme na nějaké období dárců nedostatek.
Na svých sociálních sítích prezentujete ještě jeden projekt, který začal teprve nedávno…
Ano, to je soutěž v darování krve pro žáky a zaměstnance středních škol v regionu, kterým bylo 18 let. Je to tedy opět zaměřeno na ty nejmladší dárce. Soutěž se jmenuje krevní challenge a soutěží se v ní o pomaturitní večírek v příbramském Junior klubu. Už za sebou máme první soutěžní odběry a jsme moc vděčni nejen školám za účast, ale i městu Příbram za podporu našich projektů, včetně tohoto.
Kdyby někdo uvažoval, že se stane dárcem krve, chtěl by, ale měl by třeba strach. Co byste mu vzkázala?
Ať se nebojí a přijde. Žádná z částí odběru není nijak bolestivá. Čeká je jeden malý odběr krve, při kterém se stanoví hladina krevních elementů a potom na sále samotný odběr je také jen jeden vpich a samotný odběr trvá okolo deseti minut. Navíc máme opravdu velmi šikovný a milý personál, který se o vás postará, řekla bych až v takové přátelské atmosféře. A všechny naše sestřičky svoji práci zvládají opravdu velmi dobře, takže se často stává, že nám dárci říkají, že vpich ani necítili. Opravdu se nikdo nemusí bát přijít, nic špatného se jim u nás nestane (smích).
Případní zájemci se mohou přihlásit elektronicky na webu nemocnice nebo na telefonu 318 641 002.