Osvěta se zlepšila. Pacientek s pokročilými nádory prsu je výrazně méně, říká primářka onkologie
Published: 31.10.2024
Time to read: 4minutes , 685words
Author: Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Říjen je zasvěcen prevenci rakoviny prsu, v souvislosti s tím probíhá celosvětová osvětová kampaň pod názvem Pinktober, která zdůrazňuje, že rakovina prsu je nejčastější onkologické onemocnění žen.
Přinášíme rozhovor s primářkou onkologického oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov MUDr. Barborou Otavovou.
Onkologické oddělení benešovské nemocnice zajišťuje pouze ambulantní péči pro pacienty, kteří jsou mobilní a nejsou upoutání na lůžku. „Při oddělení funguje i onkologický stacionář, kde pacient absolvuje v pravidelných časových intervalech plánovanou léčbu,“ uvedla primářka oddělení MUDr. Barbora Otavová.
Jakou léčbu aplikujete?
Podáváme hormonální léčbu v tabletové formě a injekční formě. Dále léčbu bisfosfonáty rovněž v obou formách. Na onkologickém stacionáři aplikujeme adjuvantní, neoadjuvantní a paliativní chemoterapii v ambulantním režimu. Dokumentaci posíláme do komplexních onkologických center KOC, kde jsou pacienti současně léčeni radioterapií, kterou v Benešově nemáme možnost provádět. Nyní nově od srpna 2024 máme schválenou biologickou léčbu ve spolupráci s KOC Thomayerově nemocnici. Aplikujeme Herceptin SC pro pacientky s nádorem prsu a nově můžeme aplikovat biologickou léčbu Avastin u nádorů tlustého střeva a také tabletovou biologickou léčbu u nádorů ledviny a prostaty po vyjádření multidisciplinárního týmu MDT.
Sledujete i ty pacienty, kteří mají rizikový faktor, ale nevyžadují léčbu?
V rámci naší ambulance posíláme vybrané pacienty na genetické vyšetření ve spolupráci s genetikou v Benešově s MUDr. Elsou Zemánkovou. Tito pacienti a někdy i celé rodiny jsou pak pravidelně sledováni v naší ambulanci kolegyní MUDr. Petrou Kubánkovou rovněž klinickou onkoložkou. Stará se o pacienty, kteří absolvují cytostatickou a jinou léčbu na onkologickém stacionáři. Pokud zjistíme závažné mutace typu BRCA, jsou pacientky posílány na preventivní operace prsů a gynekologické operace do Prahy.
Spolupracujete také s Mammacentrem v Benešově či s prsní poradnou naší nemocnice, ti vám pacientky posílají?
S Mammocentrem v Benešově máme velmi dobrou spolupráci. Veškerá diagnostika je prováděna na tomto pracovišti a na magnetickou rezonanci prsu posíláme pacientky do pražské polikliniky Budějovická, kde mají velmi dobré zkušenosti. V rámci mamo týmu jsou pacientky posílány na operační řešení do naší nemocnice k MUDr. Lindě Cihelkové. Na magnetickou rezonanci u nás v nemocnici většinou posíláme pacienty k ověření nálezu na slinivce, játrech a kostech a jiných orgánech. Je pro nás velmi přínosné, že nemusíme pacienty posílat jinam.
S jakým onkologickým onemocněním se setkáváte nejvíce, je to rakovina prsu?
Poslední dobou nádorů jako takových velmi přibývá, především národů prsu, a bohužel klesá i věk pacientů kolem čtyřiceti let. Přibývá i jiných nádorů, a to hlavně nádorů slinivky, které jsou většinou v pokročilém stádiu a nemohou být primárně poslány na operaci, která je jediným řešením k uzdravení pacienta.
Jaká jsou rizika vzniku rakoviny prsu?
Jediné opravdové riziko o nádoru prsu je genetika. Velkou roli hraje stres a celkové životní prostředí, alkohol, kouření a nesprávné stravování a někdy i v malém procentu užívaní hormonální antikoncepce, která pokud se zjisti nádor v prsu, musí být okamžitě vysazena. Poslední dobou ženy odkládají těhotenství na dobu 35 let i výše a poté podstupují asistovanou reprodukci, která může vliv na onemocnění prsu.
Existují příznaky rakoviny prsu? Co by měla žena dělat, pokud si nahmatá bulku?
Bohužel příznaky nepokročilého nádoru prsu nejsou žádné a nedůležitější je prevence. Při jakémkoli podezření je nutné kontaktovat praktického lékaře nebo gynekologa a poslat pacientku na příslušné vyšetření. Někdy se stává, že si pacientky hlavně mladšího věku samy nahmatají resistenci v prsu, dojdou na vyšetření a vyšetření si i sami zaplatí. Vzhledem k tomu, že onkologická léčba jde velmi dopředu, a existuje celá řada léků jako biologická léčba - cílená na nádorovou buňku nebo imunoterapie, může pacientům významně prodloužit život. Naše pracoviště se stalo regionálním onkologickým centrem ROC a máme možnost i tyto preparáty podávat i u nás, což je pro naše pacienty důležité i proto, že nemusí za léčbou dojíždět do jiných center a tím se jim i zkvalitňuje život.
Rakovina prsu je nejčastějším onkologickým onemocněním u žen. Co byste ženám radila, aby se na onemocnění přišlo včas, jak se staví k prevenci?
Prevence nádoru prsu funguje velmi dobře co se týče celkové osvěty i osvěty samotných pacientek. Důležité je samovyšetřování prsu a nyní je i možnost, kdy lékař může poslat na sono vyšetření prsu i pacientky mladší 45 let, které ještě nemají nárok na skreeningovou mammografii hrazenou pojišťovnou. Oproti době minulé se to velmi zlepšilo. Pacientek s pokročilými nádory prsu je výrazně méně.