Onkologická léčba s lidským přístupem: Jak spolupráce dvou nemocnic zlepšuje péči o pacienty

Onkologická léčba s lidským přístupem: Jak spolupráce dvou nemocnic zlepšuje péči o pacienty

Published: 17.12.2024

Time to read: 3minutes , 571words

Author: Nemocnice Příbram

Oblastní nemocnice Příbram a Nemocnice Na Pleši navázali spolupráci již před delší dobou. Specialisté z obou nemocnic se setkávají a nastavují spolu co nejlepší léčbu pro onkologické pacienty.

MUDr. Kateřina Jirsová je primářkou Onkologického centra Nemocnice Na Pleši, přesto jí můžete potkávat i v příbramské nemocnici. Dochází sem v rámci tzv. multidisciplinárního týmu. Jedná se o součást spolupráce mezi oběma nemocnicemi. Co to multidisciplinární tým je a jak se pomocí nových metod daří léčit onkologicky nemocné pacienty? To vše se dozvíte právě v rozhovoru s MUDr. Kateřinou Jirsovou.

Oblastní nemocnice v Příbrami spolu s Nemocnicí Na Pleši již delší dobu spolupracuje v rámci tzv. multidisciplinárních týmů. Co si pod tím může čtenář představit?
Multidisciplinární tým (MDT) je setkání lékařů různých specializací, kteří společně posuzují nálezy u pacienta s nádorovým onemocněním a naplánují nejlepší léčebnou strategii pro konkrétního pacienta. Příbramského MDT se účastní chirurgové, urologové, gastroenterologové, internisté, radiodiagnostici a samozřejmě onkologové. Za naše pracoviště, tedy Onkologické centrum Nemocnice Na Pleši se pravidelně účastní nejen klinický onkolog, ale také radioterapeut.

Vaším krédem je, že neléčíte nemoc ale člověka. Kolik takových lidí ročně přeberete do péče z ON Příbram?
Péče o pacienty s nádorovými onemocněními je multidisciplinární, tedy i když pacienty k onkologické léčbě či radioterapii přebíráme na naše pracoviště, tak často spolupracujeme s kolegy z ONP. Řekla bych tedy, že jsou to desítky pacientů ročně. Za rok se u nás léčí okolo 1000 nových pacientů a většina z nich je z našeho regionu. Komplexní přístup k léčbě považuji za klíčový. Jde o to nabídnout pacientům včas správnou léčbu, tedy „ušitou na míru“ podle typu a rozsahu onemocnění a stále mít na mysli co nejlepší kvalitu jejich života.

Jak se vám s lékaři a obecně celou příbramskou nemocnicí spolupracuje?
Spolupráce s kolegy z ONP je velmi dobrá a doufám, že i kolegové z Příbrami by to takto hodnotili. Myslím, že se daří vzájemnou kooperací zlepšit efektivitu a dostupnost onkologické léčby. Kdybych měla jmenovat konkrétní příklady, tak je to spolupráce v rámci specializovaného multidisciplinárního týmu zaměřeného na nádory prsu, mezioborové řešení nádorů konečníku nebo rakoviny prostaty. Na špičkové úrovní je také endoskopické pracoviště, kde nádory zažívacího traktu nejen diagnostikují, ale provádí řadu intervencí, zavádění stentů a podobně.

Vy jste specializací onkolog. Dokázala byste říci, jak moderní léčivé přípravky a diagnostika pomáhají v léčbě rakoviny?
Máme k dispozici kromě chemoterapie mnoho nových preparátů biologické léčby, imunoterapie, hormonální léčby, které používáme u různých typů nádorů. Většina pacientů během léčby onemocnění podstoupí více typů systémové terapie, často podstupuje i ozařování. U některých diagnóz se opravdu daří výrazně zlepšovat prognózu pacientů. Zdokonalují se také diagnostické metody, chirurgické přístupy i možnosti radioterapie. Naše pracoviště je jedním z tzv. Regionálních onkologických center a můžeme tedy podávat některé typy „centrových“ léků. Naši pacienti tak nemusí za léčbou cestovat do fakultních nemocnic a mohou ji dostávat blíže bydlišti.

Je to znát i na procentech vyléčených pacientů, nebo těch, u kterých se nemoc daří držet pod kontrolou?
Je mnoho diagnóz, kde se opravdu daří zlepšovat léčebné výsledky, např. nádory prsu, karcinom prostaty, maligní melanom a další.

V rámci velkého množství karcinomů jsou popsány rizikové faktory. Dá se nějak zobecnit, jak by měl člověk žít, aby měl co nejmenší riziko vzniku karcinomu?
Univerzální rada, jak zabránit vzniku nádorového onemocnění asi není. Ke snížení rizika můžeme přispět svým chováním, to znamená nekouřit, zdravě jíst a pohybovat se, držet se, pokud možno v psychické pohodě. Je také velmi důležité chodit na preventivní prohlídky, účastnit se doporučeného screeningového programu. Pokud se nádorové onemocnění odhalí včas, je šance na úplné vyléčení velmi vysoká.

Read interesting articles