Lékařka příbramské nemocnice: Karcinom prostaty o sobě nedává vědět, dokud není pozdě

Lékařka příbramské nemocnice: Karcinom prostaty o sobě nedává vědět, dokud není pozdě

Publikované: 23.05.2024

Doba na čítanie: 4minút , 784slov

Autor: Nemocnice Příbram

K prvotnímu screeningu je potřeba pouze odběr krve.

Lékařka Hana Dittrichová pracuje jako urolog v Oblastní nemocnici v Příbrami, kde se nyní specializuje na screeningová vyšetření karcinomu prostaty. Při podezření na rakovinu prostaty je nutné provést biopsii prostaty, moderní variantou tohoto vyšetření je fúzní biopsie, která může diagnostikovat karcinom již ve velmi raném stadiu. Toto vyšetření se provádí i v příbramské nemocnici. Nejen o rakovině prostaty jako takové, ale i o screeningu a jeho průběhu jsme si podívali právě s MUDr. Hanou Dittrichovou.

Co to vůbec je prostata a jak probíhá screening na karcinom prostaty?
Prostata je předstojná žláza, je to orgán, který mají pouze muži. Screening na časný záchyt karcinomu prostaty cílí tedy pouze na muže, a to od 50 do 69 let včetně. Cílem je odhalit časná stadia rakoviny prostaty. Tento typ rakoviny je každoročně v České republice diagnostikován u 8000 mužů, což je po melanomových kožních lézích druhý nejčastější nádor u mužů. V případě, že se nádor odhalí včas, daří se nám léčit mnohem efektivněji a snadněji.

Jak se projevuje rakovina prostaty?
Problém je ten, že v časných stadiích se neprojevuje vůbec. Příznaky začínají až ve velice pokročilých stadiích, a i tak jsou nespecifické a mohou připomínat řadu jiných problémů. Proto je diagnostika velmi obtížná a z toho důvodu je také zaváděn tento screening, který je poměrně jednoduchý. Je vstupně založen na vyšetření krve, kde se hodnotí hladina tzv. PSA, což je prostatický specifický antigen. Jedná se o látku, kterou produkuje prostata ať je zdravá, nebo nemocná. Pokud je jakýmkoliv způsobem nemocná, uvolňuje se do krve antigenu PSA více. Těch důvodů také může být více, není to jen rakovina, ale například i různé záněty nebo zvětšení prostaty. Ale právě hladina PSA nám napoví, že pacient vyžaduje nějaké další vyšetření a objasnění zvýšené hladiny PSA.

Jak probíhá to další potřebné vyšetření?
Pokud máme pacienta, kde máme podezření na rakovinu prostaty na základě PSA, tak provádíme vyšetření přes konečník, kde můžeme pohmatově zaznamenat podezřelé nálezy. Dále provádíme magnetickou rezonanci, která nám ukáže strukturu prostaty a dokáže nám napovědět, jestli se v prostatě nachází podezřelá ložiska. Pokud to vše máme a jedno z vyšetření nám potvrdí naše podezření na rakovinu prostaty, tak pacienta indikujeme k biopsii prostaty, což není nic jiného, než odběr vzorečků z prostaty. Ty vzorečky se posílají na histologické vyšetření, které ukáže, jestli je prostata v pořádku, nebo tam bují rakovina. Biopsie se na našem pracovišti obvykle provádí při jednodenní hospitalizaci, provádí se přes konečník, kam pacientovi zavádíme ultrazvukovou sondu. Dnes technika postoupila natolik, že dokážeme spojit obrázky z magnetické rezonance, kde kolegové radiologové označí místa, která jsou podezřelá. Když pak pacientovi provádíme biopsii, můžeme obrázek z magnetické rezonance prolnout s obrázkem z ultrazvuku a víme naprosto přesně, kde je nejlepší odebrat vzorky, tedy kde je místo s největším podezřením. Rakovina prostaty totiž v počátečních stadiích nepostihuje celou prostatu, ale nejprve se objevuje v různě velkých okrscích prostaty. Tento zákrok se nazývá fúzní biopsie. Provádíme to proto, že magnetická rezonance je nejlepší zobrazovací metodou, co se týče odhalení nějakých podezřelých ložisek, samotný ultrazvuk obvykle podezřelá místa v prostatě nedokáže zobrazit.

Jak probíhá samotný odběr vzorku?
Při odběru pacientovi zavedeme ultrazvukovou sondu do konečníku. Odběr pak provádíme tenkou punkční jehlou, která vyřízne kousek tkáně z místa, které máme označené, a tuto suspektní, tedy podezřelou tkáň posíláme na patologické čtení. Při biopsii prostaty pak provádíme i systematickou biopsii, což je odběr vzorečků ze zbytku prostatické tkáně, abychom například nepřehlédli nějaký nádor, který se neukázal během té magnetické rezonance. Takže odebíráme vzorky jak cíleně, tak i z nepodezřelé tkáně prostaty.

Existuje u rakoviny prostaty nějaká prevence?
Primární prevence při karcinomu prostaty v podstatě neexistuje, sekundární prevencí je diagnostikovat co nejdříve, v této době tedy cíleným screeningem. Můžeme samozřejmě vyšetřit i pacienty, kteří jsou mladší, pokud například mají pozitivní rodinnou anamnézu na rakovinu prostaty. Tam může být doporučeno, aby se po případné rakovině pátralo mnohem dříve, a to od 45 let, tedy také v první řadě odběrem krve.

Jaká je prognóza u těch pacientů, kde se rakovina prostaty odhalí včas?
Velice dobrá. U pacientů, kteří mají lokalizované onemocnění pouze v prostatě, tak je téměř stoprocentní pětileté přežití.

Co mám udělat, pokud mám zájem o screening?
Screening může zahájit praktický lékař samotným odběrem krve. Pokud na základě hodnoty určí, že se jedná o rizikového pacienta, pak je odeslán k urologovi. Druhou variantou je, že pacient přijde sám přímo k urologovi, například k nám do nemocnice. Urolog vyšetří krev a zároveň zvládne udělat různá specifická vyšetření, jako je vyšetření přes konečník nebo ultrazvukové vyšetření. Na základě toho je pak rozhodnuto, jestli je třeba dál dovyšetřovat magnetickou rezonancí. Pokud je magnetická rezonance negativní, tak je pacient i nadále sledovaný a v určitých intervalech se mu znovu odebírá krev. Pokud se během magnetické rezonance ukáží nějaká podezřelá místa, je hned domluven termín pro biopsii prostaty.

Čítajte zaujímavé články